Woda

Kiedy brakuje wody, to już nie przelewki…  

Grand California posiada 110 litrowy zbiornik na czystą wodę – co daje mniej więcj 3 dni pełnego użycia dla 4 osobowej rodziny  (w tym kąpiel, gotowanie, zmywanie naczyń).

Kiedy nie śpimy na campingu, trzeba zaplanować czas na znalezienie miejsca, w którym uzupełnimy zapasy. Najlepiej dopasować termin do zmiany miejsca pobytu. W znanej niejednemu podróżnikowi aplikacji (park4night) jesteśmy wstanie sprawdzić, gdzie znajdują się takie punkty. 

To z reguły stacje sanitarne w których możemy załatwić wszystkie potrzebne sprawy: opróżnianie kasety toalety, spuszczanie szarej wody i tankowanie czystej – ważne, żeby mieć ze sobą worek drobniaków (50 centów i 1 euro!). Parkingi autostradowe często posiadają zewnętrzne krany do których można podłączyć wąż ( jeśli zamierzasz podróżować po Europie to pamiętaj, żeby zapoatrzyć się w różne końcówki do węża)

Kolejną możliwością, którą testowaliśmy to punkty poboru wody przy cmentarzach czy miejskich fontannach (niestety woda nie nadaje się do picia i trzeba mieć troszkę wyczucia, żeby nie urazić lokalnych mieszkańców). Awaryjne pomysły to min. tankowanie na stacji benzynowej – nam się czasami udawało za symboliczne 1 euro.

Na koniec oczywiście można podjechać na kemping i podpytać, ale ceny za taką usługę potrafią wahać się między 1 do 5 euro.

Krajem które posiada najwięcej miejsc z możliwością tankowania wody są Niemcy i nie ma się czemu dziwić, bo w końcu najwięcej kamperów w Europie widzi się na niemieckich blachach. 

 

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

No cóż, temat dopiero się rozwija – czyli istnieje bardzo mało samoobsługowych stacji sanitarnych. Trzeba nastawiać się na wizyty na kempingach czy poszukiwać miejskich punktów poboru wody. Miejmy nadzieję, że wraz z modą na „kamperowanie” lokalne samorządy zainwestują w takie miejsca. Miłym zaskoczeniem okazała się informacja, że pewna sieć stacji benzynowych udostępnia min. miejsce na zrzut nieczystości, punkt poboru wody czy dostęp do prysznica.

Trzeba jeszcze wspomnieć, że choć obsługa kampera czy vana wymaga trochę czasu i cierpliwości, to możemy nie zdawać sobie sprawy, że nieświadomie stajemy się użytkownikami, którzy starają się jej nie marnować, po to by wystarczyła na dłużej – używamy jej przez taki czas i do czynności, które są nam niezbędne. 

 

A ile przeciętnie wykorzystujemy jej w domu?

Średnie zużycie wody na osobę w Polsce kształtuje się na poziomie ok. 100 litrów na dobę! W Grand Californii  to jedynie ok. 10 litrów dziennie na osobę! Może zatem warto nasze „kamperowe” przyzwyczajenia przenieść do naszych domów?

Wlew wody w Grand Californi znajduje się z lewej strony (zaznaczone strzałką)

Pamiętaj:

  • podczas tankowania zamknij drzwi, żeby nie uszkodzić klapki od wlewu
  • kiedy temperatura spadnie poniżej zera, woda zostaje automatycznie spuszczona (zabezpieczenie przed rozwaleniem rur przez zamarzniętą wodę)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button Skip to content